۱۵ ایده‌ای که میتوان از اپل دزدید

۱۵ ایده‌ای که میتوان از اپل دزدید

هنرمند خوب کپی می‌کند، هنرمند عالی می‌دزدد.

این جمله مکررا توسط استیو جابز استفاده می‌شد. او همچنین اذعان می‌داشت که ما هیچ شرمی از دزدیدن ایده‌های نوین نداریم

سوال اصلی اینجاست که چه ایده‌هایی را می‌توان از Apple دزدید؟!!

 

 • ماندگاری نظم می‌طلبد

اپل از ابتدا در کلیه امور نظم را رعایت کرده است. از همان ابتدا به صورت منظم محصولاتش را به بازار ارائه نمود و کلیه ابزارهای وابسته به آن‌ها را نیز طبق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی از پیش تعیین شده به بازار ارائه نمود. این نظم مشهود باعث اعتماد و اشتیاق مشتری به انتظار برای محصولات بعدی این کمپانی را ایجاد و افزایش داد. این مسئله باعث شد از هزینه مضاعف بابت تلاش برای جلب نظر مشتری برای هر محصول به صورت مجزا جلوگیری به عمل آید.

 

 • گاهی برای نوآوری باید تکراری بود

اپل همواره این کار را با محصولاتش انجام می‌دهد. به عنوان مثال اپل توانست پس از خلق iTunes به عنوان یک پلیر به خلق ipod و پس از خلق iTunes Store از آن به صنعت موبایل ورود پیدا کند.توجه اپل به مدیا هنوز هم برای او فرصت‌ ارائه سرویس‌های جدید پدید می‌آورد؛ سرویس‌های جدید نیز همواره فرصت ارائه سخت افزارهای جدید را به این کمپانی داده‌اند.هر یک از این اقدامات ممکن است از نظر کاربران ممکن است تکراری و خالی از نوآوری باشند اما در نهایت منجر به نوآوری شده‌اند.

 

 • هیچوقت نگو هرگز اما هرگز همیشه نگو بله!!

اپل اغلب اذعان داشته است که به کارهایی که به آن‌ها اقدام نکرده نیز به اندازه کارهایی که انجام داده است مفتخر است.

Air Power مثال درستی در این مورد است. اپل در کنفرانس WWDC زمانی که این محصول را ارائه کرد باور داشت که در مسیر درستی از پیشرفت قرار دارد اما پیش از وارد کردن آن به بازار این محصول را از رده خارج نمود. چرا که اپل با وجود سرمایه‌گذاری پول و زمان بسیار بر روی این محصول حاضر نبود محصولی را که بر خلاف انتظارات مشتریانش است به بازار عرضه نماید.

این مسئله گویای درسی است: همیشه ریسک کن اما اصولت را در نظر بگیر

 

 • مشتری، کمپانی است!!

اپل در سالهای فعالیتش همواره به موارد زیادی متهم بوده است: گران بودن، یکدندگی، عدم انطباق با سایر برندها و غیره؛ اما چیزی که هیچ‌گاه نمی‌توان اپل را به آن متهم نمود بی‌توجهی به مشتری و ریزش تعداد مشتریان است. آمار خود گویای اینند. این کمپانی ادعای رضایت ۹۹ درصدی مشتریان از محصول IPhone را دارد.

هر فعالیت اقتصادی با هر حجم از کاری که دارید اقدام ضروری قرار دادن مشتری در قلب سازمان است. راهنمای رابط کاربری اپل در این امر از زمان خودش بسیار جلوتر بوده است.

 

 • روی پیام‌هایت تمرکز کن

در حال حاضر اپل محصولات مختلفی مانند iPda، iPhone، Apple Watch و غیره را به همراه سیستم‌عامل‌ها و سرویس‌ها و نرم‌افزارهای مربوط به آن‌ها ارائه میدهد. این تنوع محصول در تاریخ این کمپانی بی سابقه است و همانطور که میدانید تنوع محصول ریسک را بالا می‌برد. به همین دلیل نکته مهم اینجاست که محصول اصلی چه چیزی معرفی شود.

بسیاری از مشتریان قدیمی اپل mac را محصول اصلی اپل می‌دانند و اکنون این شرکت را در حال تغییر محصول اصلی خود می‌بینند در حالیکه بیشتر مشتریان این کمپانی، iPhone را به عنوان محصول اصلی پذیرفته‌اند و سایر محصولات را تنها مکمل این محصول می‌دانند. درسی که میتوان از این ماجرا گرفت این است که میتوان از طریق متمرکز نمودن پیشنهاد محصولات روی یک محصول خاص پسغام شفاف‌تری را به مشتریان عرضه نمود.

 

 • شجاعانه طراحی کنید

آیا پورت هدفون اپل را به خاطر می‌آورید؟ این کمپانی برای حذف پورت‌های هدفون مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت. حال آنکه امروزه شاهد آنیم که بسیاری از سایر کمپانی‌ها نیز در حال حذف و کنارگذاشتن این پورت‌ها هستند.

طراحی منحصر به فرد Mac را در سال ۱۹۹۸ به خاطر آورید و آن را با طراحی سایر سیستم‌های کامپیوتری در آن زمان مقایسه کنید؛ سا حذف کیبوردهای فیزیکی ازiPhone را برای اولین بار در نظر بگیرید.

در همه این موارد اپل مورد انتقاد قرار گرفت، کپی شد و سپس بر حق بودن نظرش را اثبات نمود.

دستورالعمل اینجاست: به مشتریانت گوش فرا ده، نیازهای آینده آنها را شناسایی کن و محصولات منحصر به فردی را برای آنها طراحی کن، مورد تست قرار بده و تحویل بده.

 

 • دوره زمانی

در دنیای امروزی با منابع محدود، منسوخ شدن معنایی ندارد.

امروزه مشتریان بیش از پیش با پیامدهای مصرف‌گرایی آشنا شده‌اند و همواره در جستجوی محصولاتی مقرون به صرفه با کاربری آسان هستند. رسیدن به این مهم پروسه‌ای زمانبر است. اگر شما صاحب کسب و کاری وابسته به تولید هستید اینکه چطور میتوان محصولات را با اهای تمام شده پایین‌تر تولید نمود تنها نکته حائز اهمیت نیست. بلکه بایستی به نحوه بروزرسانی و پشتیبانی محصولات در آینده نیز توجه نمود.

 

 • نامتان را پر ماجرا و هیجان انگیز کنید

اپل در ادامه دار کردن نام خود بسیار موفق عمل کرده است. بروزرسانی محصولات، بروزرسانی منظم و رایگان نرم‌افزارها که با اضافه شدن امکانات جدید به محصولات فعلی همراه است، تکامل مداوم امکانات و سرویس‌ها و غیره که شرکت اپل به صورت مداوم اقدام به آنها می‌نماید باعث به وجود آوردن ارتباطی موثر با کاربرانشان شده است. این کمپانی با تکیه با ارتباط به وجود آمده و تازه نگه‌داشتن آن باعث ایجاد اعتماد و وفاداری از طرف مشتریانشان شده‌اند.

 

 • در آینده زندگی کنید.

در زمانی که هنوز کاربران ایالت متحده به پرداخت با کارت‌های اعتباری کاملا عادت نکرده بودند اپل اقدام به طراحی زیرساخت‌های اجرایی سیستم پرداخت آنلاین Apple Payment نمود!

زمانی که بیشتر واحدهای صنعتی به ساعت‌های هوشمند تنها به عنوان کامپیوتری کوچک قابل وصل شدن روی مچ دستشان می‌نگریستند، تیم اپل مشغول به وجود آوردن ابزارهایی مربوط به مراقبت‌های جسمانی و سلامتی بر روی آن‌ها بود که اکنون باعث نجات دادن جان بسیاری می‌شوند.

اینکه ورای دیروز و اکنون فکر کنیم و تلاش کنیم آینده‌ای پیشرفته تجسم کرده و در راستای ساخت آن پیش برویم نکته بسیار مثبتی است. این کار نه تنها باعث جذابیت محصولات ارائه شده می‌گردد بلکه می‌تواند به ما برای تمرکز بر مدیریت استراتژیک کمک می‌کند.

 

 • مرموز بمانید

شاید دلیل این استراتژی اپل این باشد که عمده کاری که انجام می‌دهد و فعالیت‌هایی که بر روی آن‌ها متمرکز می‌شود مربوط به آینده است.ایده خوب این است که کارهای بزرگ را به قطعات کوچک تقسیم کنید و آن را بین اعضای مختلف تیم تقسیم نمایید و هر گروه از اعضا تنها لازم باشد به حیطه کاری خود آگاه باشند. در این صورت کارها بهتر و آسان‌تر انجام خواهد شد و رازداری سازمانی هم سهولت خواهد یافت.

 

 • انگیزه دهید، آموزش دهید و تخصص‌گرا باشید

یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری از ریزش نیرو بالا بردن دستمزد است، اما این بهترین راه نیست!! راه بهتر این است که به افراد پستی بدهید که به آن باور دارند و ابزارهایی که با استفاده از آن‌ها بتوانند هدف‌هایشان را دنبال کنند و در حیطه کاری خود در سطح دنیا متخصص قلمداد گردند.

بسیاری از کارمندان Apple در همان پست ضرورری کار می‌کنند که روز اول برای آن آمده‌اند. آنها در کاری که انجام میدهند حرفه‌ای هستند و این به کمپانی کمک می‌کند تا به اهدافی دست یابد که رسیدن به آن‌ها برای سایرین آسان نیست.

 

 • بهترین جایگاه‌ها مربوط به برند‌هاست.

تمرکز روی برند یکی از مهم‌ترین موارد است. یک لوگوی مشخص، هویت سازمانی، یک ماموریت سازمانی قوی و شفاف و یک داستان جذاب در مورد برندتان داشته باشید. هر کسب و کاری که در آنید باید یک پیغام اصلی برای خود بسازید و آیکنی برای برند خود در نظر بگیرید تا با دیدن آن شما را به یاد آوردند.

 

 • تک تک ثانیه‌ها مهمند.

رابطه اپل با مشتریانش خیلی قبل از اینکه این مشتریان کالاهای خریداری شده را از جعبه دربیاورند شروع می‌شود. استیو جابز به خوبی این کار را انجام می‌داد و از ابتدا در کلیه لحظات، از زمانی که محصول در فروشگاه به فروش می‌رسید، تا زمانی که بسته آن باز می‌شد، تنظیمات محصول انجام می‌شد، استفاده میشد و کلیه لحظات پس از آن مدیریت این مورد را به عهده می‌گرفت.

نگاهی به خرده فروشی محصولات اپل بیاندازید. بله! شما میتوانید آنجا خرید کنید! اما در کنار آن دوره‌های آموزشی را می‌بینید، کارمندان با رویی خوش با شما صحبت می‌کنند، در راستای رفع مشکلاتتان به شما کمک می‍شود و اینترنت رایگان در اختیار شما می‌گذارند.

 

 • به جزئیات توجه کنید.

اگر همه‌چیز خیلی راحت با هم جور شدند، احتمالا چیزی را از قلم انداخته‌اید. استیو جابز به راحتی یک روز را صرف اصلاح لوگوی iPhoto نمود. این توجه به جزئیات با توجه به اینکه مشتری را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد بایستی با وسواس زیاد مورد توجه قرار گیرد.

 

 • نوآوری کنید حتی اگر دیگران شما را احمق بنامند!
 1. چون دیگران در حال تولید پرسرعتند و تنها به دلیل رقابت با آن‌ها این کار را نکنید. چالش‌های جدید پیدا کنید تا به وسیله آنها اشتیاق خود را در قالب ایده‌های نو پیاده‌سازی کنید. مهم نیسد در چه حوزه‌ای فعالیت دارید، مشتریان شما وقتی محصولی جدید، یکتا و اصیل را به آنها ارائه دهید خواهند فهمید و حتی اگر در همان زمان از شما خرید نکنند داستان شما را برای دیگران خواهند گفت، اشتیاق‌زده خواهند ماند و چه بسا که حتی بر روی محصول شما سرمایه‌گذاری کنند.